Храна

Авокадо – изобилство љубов

Авокадото може да се најде речиси насекаде – од продавници за храна, пазари, па се до рецепти за пудинг од чоколадо.
Некогаш се сметаше за деликатес, ова зелено овошје  сега е вообичаен додаток на менијата насекаде низ целиот свет.
Љубовната врска на луѓето со авокадото е особено силна  во последните неколку години.
Авокадото е зимзелено, тропско дрво, овошјето е во облик на круша, густо и хранливо. Терминот авокадо се однесува и на дрвото и на овошјето.
Авокадото постои во стотици различни сорти. И дрвото е член на семејството на цветни растенија, лорацеа.
Самиот плод технички е бобинка која содржи едно големо семе. Иако не се слатки, авокадото е задоволувачка и разноврсна храна со кремаста, путер текстура. Има богат вкус  и содржи многу маснотии.
Авокадото нуди изобилство на растителни влакна, калиум (повеќе од банана) витамини Б6 и Ц. 
Исто така,  богато е со фолати, кои можат да го зголемат расположението на човекот.
Но, на кој било начин да го исечете, хранливите материи што ги нуди авокадото се пред се маснотиите. Всушност, една чаша авокадо обезбедува 21 грам маснотии. Типот на маснотија што се наоѓа во авокадото, е исклучително здрава и затоа ова овошје е многу важно. И тоа е претежно мешавина од мононезаситени и полинезаситени масти.
Полинезаситените масти се неопходни. Ова значи дека тие се неопходни за функционирање на вашето тело. Телото на човекот ги користи овие масти за да изгради клеточни мембрани. И тие се исто така потребни здравјето на крвта и движењето на мускулите.
Мононезаситените масти се слични на мастите кои се наоѓаат во маслиновото масло. Некои студии ги поврзуваат со намалено воспаление, помал ризик од срцеви заболувања и антиканцерогени ефекти.

Авокадото не само што е вкусно – туку содржи и прекрасна и хранлива симфонија на компоненти кои се комбинираат за да го негуваат човечкото тело. И за разлика од  маслото од авокадо, една чаша свежо авокадо обезбедува 10 грама растителни влакна.
Плус, авокадото има малку пестициди
Според работната група за животна средина (EWG), авокадото е едно од најчистите 15 овошја и зеленчуци. (Список на производи со најмала веројатност да содржат остатоци од пестициди.)
 
Помалку од еден процент од конвенционалните авокада биле позитивни на пестициди.
Значи, ако не можете да си дозволите органски одгледувани авокадо, можете да изберете конвенционално одгледувани сорти без поголемо изложување на пестициди.
За кого не е добро авокадото?
Луѓето што патат од мигрени не треба да конзумираат авокадо бидејќи некои студии покажале дека одредени фактори придонесуваат за овие пациенти да имаат главоболка.

Каква е вашата реакција?

Возбудено
0
Среќно
0
Љубов
0
Несигурен/а
0
Смешно
0

Можеби ви се допаѓа

‏‏‎ ‎

More in:Храна

Храна

Зошто кето диета?

Кетогената диета може да помогне при губење на тежината на неколку начини, вклучително и зајакнување ...